23 lis 2014

"Colombiana"


Tytuł: "Colombiana"
Rok: 2011
Gatunek: Dramat, Akcja
Reżyseria: Olivier Megaton

Film jak to film akcji buduje w nas napięcie. A jako gatunek dramatyczny - wprawia nas w rozpacz. Sama akcja jest dosyć ciekawa i przyciąga uwagę. Większość ludzi lubi tzw. "zabijanki", ale w tej produkcji liczą się nie tylko stalowe nerwy i doskonała celność, ale także rozsądne myślenie. Nie ma akcji bez zaplanowania i to właśnie najbardziej podoba mi się w całej ekranizacji.
Jako gatunek dramatyczny, zawiera sceny, które wprawiają nas w rozpacz, choćby z tego względu, że wiemy, że tak właśnie się dzieje na świecie.
Co jeszcze podoba mi się w filmie? Otóż to, że główną bohaterką jest kobieta. Główną bohaterką i seryjną zabójczynią, co jest dosyć rzadko spotykane. Lubię takie odskocznie od pospolitych tematów, w których zazwyczaj osobą wypełniającą swoją zemstę jest mężczyzna. Wizerunek kobiety pokazuje, że i one potrafią być silnymi osobami i tak samo dobrze mogą... zabijać.
Trochę nie podoba mi się, że bohaterce wszystko przychodzi z wielką łatwością, bo w pewnym momencie film robi się przewidywalny. I właśnie w tym momencie przestaje taki być, a ukazują się elementy dramatu. No i potem znowu, po zwrocie akcji, film może z powrotem przybrać przewidywalną akcję.
Teraz trochę o samej akcji:
Tytułową Colombianą jest kobieta Cataleya, którą w pierwszych scenach poznajemy jako małą dziewczynkę. Na pierwszy rzut oka widać, że jej dzieciństwo nie jest łatwe i z biegiem czasu staje się coraz gorsze. Jako mała dziewczynka traci rodziców i wyjeżdża za granicę. Już wtedy odznacza się wielką mądrością i sprytem. Ucieka do swojego wuja, jedynej rodziny jaka jej pozostała, zamieszkuje z nim i prowadzi "spokojne" życie, w tajemnicy obmyślając zemstę. Późniejsze sceny pokazują Cataleyę już o wiele straszą i wtedy właśnie rozwija się akcja. Zabijając kolejne osoby, zbliża się do tej właściwej. Jak to się wszystko toczy i jaki cel przyświeca tylu morderstwom? O tym musicie przekonać się sami.

Film na cda z lektorem --- > KLIK!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo mocno dziękuję za każdy komentarz.
Jeśli zostawisz link do swojego bloga, możesz mieć pewność, że do niego zajrzę.
Koniecznie napisz, jeśli zaobserwował(a/e)ś mój blog.

Jestem otwarta na wszelkie sugestie. Jeśli uważasz, że coś powinnam zmienić - koniecznie mi to napisz, a na pewno wszystko dokładnie rozważę. Jeśli w moich tekstach pojawiają się jakieś błędy - również mnie o nich poinformuj.